Zorganizuj swoją szafę

ZAPLANUJ PRZESTRZEŃ SWOJEJ SZAFY

Pierwszym krokiem do dobrej organizacji szafy jest rozplanowanie jej przestrzeni. Drążek na wieszaki przyda się do powieszenia na nim dłuższych ubrań takich jak płaszcze, marynarki lub sukienki. Szuflady i półki świetnie sprawdzą się na poukładane koszulki czy spodnie. Warto też zaopatrzyć naszą szafę w organizery, koszyki lub zwykłe kartonowe pudełka, w których można przechowywać bieliznę i drobne dodatki.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Zanim jednak zabierzemy się do układania naszej garderoby, powinniśmy zrobić przegląd naszych ubrań. Jest to dosyć czasochłonne, dlatego warto przeznaczyć sobie na to, w zależności od tego jak dużą mamy szafę, kilka godzin, a może nawet cały dzień.

Przegląd szafy najlepiej zacząć od wyciągnięcia z niej wszystkich ubrań. Zastanówmy się, w których chodzimy i które lubimy, a które zalegają nam tylko w szafie. Dzięki takiej selekcji pozbędziemy się ubrań, które nie są nam już potrzebne i zyskamy więcej miejsca w szafie.

Przed układaniem ubrań, warto najpierw porządnie odkurzyć i umyć szafę, razem z wieszakami, pudełkami i wszystkim, w czym będziemy przechowywać rzeczy.

JAK UKŁADAĆ UBRANIA?

Ubrania najlepiej układać według kategorii. Wyznaczmy w szafie miejsce, w którym poukładamy cięższe rzeczy takie jak spodnie, bluzy i grube swetry, i tam, gdzie będą leżeć lekkie np. t-shirty. Dobrym rozwiązaniem jest dostosowanie układu rzeczy do panującej pory roku. Latem, ubrania zimowe dajmy do tyłu, tam przeczekają do zimy i nie będą plątać się między krótkimi spodenkami.

Niektóre materiały mogą łatwo się odkształcać. Warto pamiętać o tym przy wieszaniu ubrań. Rozciągliwe swetry lepiej ułożyć na półkach, powieszone mogą ulec zniekształceniu.

CZY BUTY W SZAFIE TO DOBRY POMYSŁ?

Jeśli tylko wymiary szafy nam na to pozwalają, możemy trzymać w niej nasze buty. Do przechowywania obuwia przydadzą się specjalne półki lub przystosowane do tego pudełka. To ważne, aby nasze buty miały odpowiednią przestrzeń, w ścisku mogą ulec zniszczeniu lub zniekształceniu. Pamiętajmy też o odpowiedniej higienie naszego obuwia przed jego schowaniem, to pozwoli zachować czystość i świeżość w szafie.

DODATKI DO SZAFY

Korzystanie z naszej uporządkowanej szafy możemy umilić sobie, umieszczając w niej ulubione zapachy. Opcji jest wiele — zapachowe saszetki, mydełka albo pachnące kulki do szaf. Możemy też włożyć do naszej szafy kostkę zapachowego mydła do kąpieli lub świeczkę.

Świetnym pomysłem jest umieszczenie w szafie małych lampeczek. Po otwarciu szafy wygląda to bardzo estetycznie, światełka dodają uroku jej wnętrzu, a nam ułatwiają szukanie ubrań.

Kupując wieszaki na ubrania możemy wybrać w jakim stylu chcemy urządzić naszą szafę — glamour, a może bardziej minimalistycznie? W sklepach wnętrzarskich znajdziemy wieszaki w różnych stylach, kolorach i kształtach. Drewniane, metalowe, a nawet obite welurem. Możemy zadbać też o naszą szafę z zewnątrz, kupując do niej uchwyty pasujące do naszego wnętrza.

Dobra organizacja szafy to klucz do zachowania porządku wśród naszych ubrań. Poukładane odpowiednio do naszych potrzeb i upodobań, powodują, że z szafy przyjemnie się korzysta. Wybierając outfit nie musimy poświęcać czasu na szukanie ulubionej bluzki w plątaninie spodni i koszulek, bo wszystko jest na swoim miejscu. Jak widać, organizowanie szafy wcale nie musi być trudne, a może wręcz stać się jednym z naszych ulubionych domowych zajęć.