Jak urządzić balkon?

Życie w mieszkaniu blokowym dosyć często zabiera nam możliwość posiadania pięknego ogródka czy tarasu. Co więcej, nie możemy sobie pozwolić na altankę, masę leżaków, czy ogród. Są to elementy, które zdecydowanie pozwalają nam na rozluźnienie się. Decydując się na jednak na życie w mieszkaniu, mamy tego pełną świadomość. Wiemy, że są różne sytuacje, lecz nie warto marnować potencjału, jakie mają w sobie cztery ściany w bloku. Mieszkając na wyższych piętrach, zazwyczaj jednym wyjściem na powietrze jest balkon. Bardzo często jednak nie jest on włączany do użytku codziennego, a to bardzo duży błąd. Warto sobie zadać pytanie, jak urządzić balkon, aby pełnił funkcje podobne do ogrodu. Wiadomo, że nie jest to nawet w 1/10 ta sama powierzchnia, lecz to ile możemy na nim zdziałać, jest naprawdę rzadko zauważane.

Jeśli jesteś osobą, która dąży do wykorzystania powierzchni swojego mieszkania w stu procentach, to świetnie trafiłeś! Zebraliśmy wszelkie ciekawe i pomocne informacje w tej kwestii. Zapraszamy do zapoznania się ze wpisem, w którym przedstawimy możliwości i rady. Oczywiście w temacie tego, jak urządzić balkon, tak, by jak najlepiej sprawował swoje przeznaczenie.

 

Jak urządzić balkon? Pomyśl o meblach!

Jednym z kluczowych elementów balkonu są zdecydowanie meble. Oczywiście nie mówimy tu o szafach, komodach, czy biurkach, a o stoliku i krzesłach, bądź ławach. Oczywiście muszą być dobrze zaimpregnowane i stworzone do rozmaitych warunków pogodowych. Nikt z nas nie miałby cierpliwości, żeby ciągle chować meble do mieszkania, podczas opadów, gradu i innych nieciekawych warunków. Impregnacja jest bardzo ważnym aspektem, o czym bardziej szczegółowo wspominamy w innym artykule. Warto mieć świadomość, że meble balkonowe to właściwie baza kolorów, na której będziemy opierać barwy innych elementów naszej aranżacji. Zdecydowanie najlepszą opcją będą bardziej stonowane kolory, typu czerń, biel, ciemne lub jasne drewno, jak również odcienie szarości. Świetną opcją jest fakt, że wyraziste kolory nadają całemu wystrojowi mocnego charakteru. Oczywiście stawianie na tak odważną decyzję może być ryzykowne. Natomiast jeśli wszystko pójdzie, jak należy, to Twój balkon będzie prezentował się elegancko, luksusowo i schludnie.

 

Dekoracje balkonowe i detale

Balkon zdecydowanie nie może obejść się bez dodatków. Jednymi z nich są rozmaite kwiaty, które dodają całości barw. Warto zdecydować się na kilka gatunków, lecz takich, które są przystosowane do chwiejnej pogody. Jeśli masz miejsce, możesz spokojnie, na zimę mieć je w mieszkaniu. Natomiast, jeśli tej przestrzeni nie ma, to rozglądnij się za kwiatami, nieco bardziej przystosowanymi do naszej pogody. Zalecamy również, by postawić na ciekawe oświetlenie. Ostatnimi czasy, wiszące lampki to hit sezonu, który nie jest przeznaczony jedynie na święta. Wieczorami nadają one magicznej atmosfery, która może trwać przez cały rok.

Jeśli chcesz mieć odrobinę prywatności, to możesz sprawić sobie specjalną osłonę. Chroni ona przed widokiem sąsiadów, a ty masz pewność, że jesteś w swojej komfortowej strefie. Jeśli na zewnątrz masz miejsce na stojące elementy, to świetnie! Dobrym pomysłem jest postawienie na małą rzeźbę, która swoją obecnością urozmaici cały wystrój. Jest to dosyć nieoczywista dekoracja, która przy dobrej aranżacji, będzie przyciągała masę spojrzeń. Zalecamy, by kontrastowała ona z całym wystrojem, gdyż to jeszcze bardziej podbuduje jej oryginalność.

 

Urządź balkon w swoim stylu!

Pamiętaj, że podczas urządzania takich miejsc jak balkon, kierowanie się swoim wyczuciem estetyki jest najważniejsze. Wskazówki są po to, by łatwiej wszystko uporządkować, lecz to Twoje zdanie jest najważniejsze. Bawienie się stylami na różnych płaszczyznach jest bardzo ciekawe. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem stylu boho, industrialnego, vintage, czy rustykalnego — możesz stworzyć naprawdę świetną aranżację. Oświetlenie, kwiaty, posągi, meble, czy kolory dodatków, mogą zmienić nudny balkon w modną i przytulną przestrzeń. Przy odpowiednich inspiracjach i punkcie widzenia można zdziałać cuda. Jeśli chcesz nieco oszczędzić na urządzaniu balkonu, warto zastanowić się nad dekoracjami handmade. Są tanie i łatwe w robieniu, a rezultat jest zdecydowanie niepowtarzalny i efektowny. Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc w zainspirowaniu do odświeżenia lub całkowitej zmiany Twojego balkonu. Jeśli tak, to życzymy udanego efektu końcowego, który zwali wszystkich z nóg.